WARCRAFT – PRVNÍ STŘET

563094-c1eehkf9qg-g-1779x739

Nedávno jsem se s přáteli vydal do kina na filmovou adaptaci herní série Warcraft. Svět Warcraftu znám především z dnes již historických her Warcraft 1,2,3. Nikdy jsem se nedostal k literatuře ani ke grindovací hře World of Warcraft. K lístku do kina jsem obdržel voucher na měsíční přístup do výše zmíněné hry Word of Warcraft: warlords and draenor, která se vás tímto způsobem snaží vlákat do hry – upřímě bych to nehrál ani zadarmo. Moje očekávání na film bylo absolutně na bodu mrazu i přesto, že jsem fanouškem herních strategií. Velké očekávání totiž přináší velké zklamání a u adaptací her to platí dvojnásob. Trochu jsem se obával, aby moje neznalost grindovací hry mi nezkazila prožitek z filmu (nepochopení spojitostí postav a podobně). Tohoto jsem se naštěstí nedočkal. I když jsem trochu doufal, že se ve filmu objeví postava Arthase z třetího dílu – marně. Třeba se objeví v budoucích pokračování.

Název filmu už napovídá svým názvem „První střet“ o co tak asi půjde. Jedná se o seznámení fantasy příběhu v zemi, kde lidé žijí v relativním míru. Ale to ještě netuší, že se do jejich krásné země snaží dostat vlna imigrantů v podobě orků. Orkové jsou větší humanoidní hrdí válečníci, kteří utíkají ze svého světa (trošku svou vinou) skrz magickou bránu a chtějí zabrat lidem jejich krásné pole a louky. Lidi však nemají rádi, když někdo na ně kálí, a proto se spojují, aby zahnali různobarevné potvory zpět. Jde vidět, že film je cílen především na hráče. Nikde tu nenajdete žádnou složitou „psychologickou“ myšlenku, nad kterou byste se pozastavili a potrápili tak svojí šedou kůru mozkovou. Film má tak jednoduchý a prostý příběh jako současné hry. Docela často ve filmu narazíte na scény, kdy si chcete vystřelit mozek z hlavy vlivem nelogického myšlení většiny aktérů (plaváček, osud krále…). Ale nezoufejte, i když film má slabý příběh, tak běží v nádherném tempu pohádkové atmosféry s trochou násilí…násilí… je ho tu tady celkem dost, akorát krve moc neuvidíte – maximálně tu zelenou…. Příběh je přesycen filmovými efekty doprovázející lineární akci hlavních postav. V krásném renderovaném prostředí pobíhají orkové na vlcích, griffini létají po nebesích a lidé se připravují na bitvu. Celý film je posazený do herního „looku“ , který je plný barviček. Ve filmu se vyskytuje postava sexy poloviční orka, která přidává do filmu trochu erotického odlehčení. Doufal jsem, že se dočkám trochu mimodruhového sexu mezi divoškou a lidským druhem – marně (samozřejmě myslím na mezilidskoorkovské vztahy budoucích generací). Co opravdu musím ještě na filmu pochválit byl hudební doprovod o který se postaral Ramin Djawadi, jenž má za sebou již velkou řadu epických filmů a seriálů. Nejedná se o žádný vybočující legendární soundtrack, ale o klasiku typickou pro fantasy světy a jejich válečnou atmosféru.

Pro všechny opravdové hráče je nutnost se podívat na tento film, ale film doporučuji i lidem, co nemají se světem Warcraft žádné zkušenosti.  Moje osobní hodnocení 75%.