ALIEN – OMNIBUS 4

screenshot_komiksy_vetrelci_omnibus_4_3_35245screenshot_komiksy_vetrelci_omnibus_4_4_35246

Na vetřelčí omnibusy jsem i přes to jako velký fanda tohoto universa narazil až nedávno. Omnibus 4 představený v tomto článečku, patří k těm lepším z celkové série 6 knih.  Jedná se už o docela dost staré komixy z cca poloviny devadesátých let, ale celkové pojetí vetřelčího světa je nadčasové takže to vůbec nevadí. Celkově se na 372 stranách komixové knihy odehrává 6 příběhů, které mají různou kvalitu i formu vyprávění:

  • Aliens: Music of the Spears / Symfonie kopí (1994)
  • Aliens: Stronghold / Pevnost(1994)
  • Aliens: Frenzy / Šílenství (1995)
  • Aliens: Taste / Chuť (1993)
  • Aliens: Mondo Pest / Mondo hubič(1994)
  • Aliens: Mondo Heat / Mondo rozpalovač (1996)

Pro mne nejlepší příběh byl určitě Symfonie kopí, kde šílený muzikant chce za každou cenu přijít s opravdu originální nahrávkou. Povídka kritizuje vyčerpanost popkultury, kdy už zdánlivě není kam jít a je třeba uchylovat se o opravdu temným praktikám při získávání nových zvuků. Ano je třeba mít „zpěv“ vetřelce, který je trefně pojmenován Mozart. Mozart je perfektní ukázkou využití kontrastů v této povídce – Mozart skladatel nejklasičtějších klasik vs. nejdokonalejší uslintaný predátor  známého světa. Dál je zde vyobrazen souboj korporací, které uvažují Alieny jako standardní komoditu a jde jim samozřejmě jen o peníze.

screenshot_komiksy_vetrelci_omnibus_4_2_35244
Úvodní ninja scéna Symfonie kopí, opravdu pěkná kresba

Další dvě povídky jsou kvalitativně dle mě tak nastejno jedna pojednává o šíleném vědátorovi, který má na starosti vetřelčí líheň na  zapadlé planetě a je zapojen do černého obchodu s vetřelčími vejcemi. Vědátor je opravdu svérázný a to v né úplně dobrém smyslu. Další povídka je o jednotce vesmírných deratizátorů. Ti ke své práci využívají šíleného kyborga Nuxe, ten vyčistí všechny emzáky do běla.

Následuje povídka, nebo spíše taková komixová rychlovka o jiném pohledu na exokulinařinu.

Poslední dvě povídky jsou o superbrutálním megafrajerském deratizátorovi jménem Mondo, ten až nápadně připomíná komixy s Lobem. Navíc Mondo – Lobo ta podobnost jmen hlavních brutálních kydličů určitě není náhodná. Avšak Lobo styl alienské universum dle mě už tak trochu przní a z aliena dělá jen hloupého brouka a ne mašinu na zabíjení respektive dokonalého predátora. Jako celkem vtipná hříčka to celkem ujde, ale klidně v knize můžete přeskočit.

Dále se ke mne ještě dostala kniha šestá. Tam je také pár dobrých pár průměrných a pár podprůměrných komixových povídek celkově je úroveň ale o něco nižší než 4.kniha alienstých omnibusů.